  • E36D3B1HPN472ME92M
E36D3B1HPN472ME92M
advertisement
Manufacturer No:
E36D3B1HPN472ME92M
HK JDW NO:
856-E36D3B1HPN472ME92M
Description:
U36D 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 9.07A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
E36D3B1HPN472ME92M
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    315V
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    46.8mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    9.07A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    9.07A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    12.698A @ 3kHz
  • Height Seated (Max)
    3.125 79.38mm