  • E36D3B1HPN562MEA5M
E36D3B1HPN562MEA5M
advertisement
Manufacturer No:
E36D3B1HPN562MEA5M
HK JDW NO:
856-E36D3B1HPN562MEA5M
Description:
U36D 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 10.46A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
E36D3B1HPN562MEA5M
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    315V
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    315V
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    39.4mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    10.46A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    10.46A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    14.644A @ 3kHz
  • Height Seated (Max)
    4.125 104.78mm