  • E36D451HPN392MEA5N
E36D451HPN392MEA5N
advertisement
Manufacturer No:
E36D451HPN392MEA5N
HK JDW NO:
856-E36D451HPN392MEA5N
Description:
U36D 3900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 10.08A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
E36D451HPN392MEA5N
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    3900μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    78.4mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    10.08A
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    10.08A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    14.112A @ 3kHz
  • Height Seated (Max)
    4.125 104.78mm