  • E36D630HPN333MAE3M
E36D630HPN333MAE3M
advertisement
Manufacturer No:
E36D630HPN333MAE3M
HK JDW NO:
856-E36D630HPN333MAE3M
Description:
U36D 33000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 10.75A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
E36D630HPN333MAE3M
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.375Dia 34.93mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    33000μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9.7mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    10.75A
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    10.75A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    15.05A @ 3kHz
  • Height Seated (Max)
    5.625 142.88mm