  • E37X401CPN153MFM9M
E37X401CPN153MFM9M
advertisement
Manufacturer No:
E37X401CPN153MFM9M
HK JDW NO:
856-E37X401CPN153MFM9M
Description:
U37X 15000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 35.6A 3.504Dia 89.00mm -40°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
E37X401CPN153MFM9M
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    U37X
  • Size / Dimension
    3.504Dia 89.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    31.8008mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    35.6A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Life (Hours)
    1500 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    35.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    50.196A @ 10kHz
  • Diameter
    89mm
  • Height
    89mm
  • Height Seated (Max)
    8.661 220.00mm