  • E37X421CPN103MEM9M
E37X421CPN103MEM9M
advertisement
Manufacturer No:
E37X421CPN103MEM9M
HK JDW NO:
856-E37X421CPN103MEM9M
Description:
U37X 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 26.8A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
E37X421CPN103MEM9M
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    U37X
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    10000μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    31.8008mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    11mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    26.8A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Life (Hours)
    1500 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    26.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    37.788A @ 10kHz
  • Diameter
    76.2mm
  • Height
    76.2mm
  • Height Seated (Max)
    8.661 220.00mm