  • E37X421CPN222MD92M
E37X421CPN222MD92M
advertisement
Manufacturer No:
E37X421CPN222MD92M
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-E37X421CPN222MD92M
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Description:
U37X 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 8.6A 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
E37X421CPN222MD92M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    U37X
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    28.6004mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    47mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    8.6A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1500 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    8.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    12.126A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height
    63.5mm
  • Height Seated (Max)
    3.661 93.00mm