  • E91F501VND471MA80T
E91F501VND471MA80T
advertisement
Manufacturer No:
E91F501VND471MA80T
HK JDW NO:
856-E91F501VND471MA80T
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description:
U91F 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
E91F501VND471MA80T
    16 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    470μF
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    169mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.29A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    3.248 82.50mm