  • ECE-A1EN330U
ECE-A1EN330U
advertisement
Manufacturer No:
ECE-A1EN330U
HK JDW NO:
590-ECE-A1EN330U
Datasheet:
ECE-A1EN330U
Description:
Cap Aluminum Lytic 33uF 25V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 90mA 2000h 85C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECE-A1EN330U
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    SU
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Bipolar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3mA
  • Ripple Current
    90mA
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    90mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    153mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.441 11.20mm