  • ECH-U1H223JX5
ECH-U1H223JX5
advertisement
Manufacturer No:
ECH-U1H223JX5
HK JDW NO:
590-ECH-U1H223JX5
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
ECH-U1H223JX5
Purchasing and Inquiry
ECH-U1H223JX5 Overview
ECH-U1H223JX5 Features
3GOhm insulation resistance
ECH-U1H223JX5 Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ECH-U1H223JX5 applications of film capacitors.
  • Audio/video equipment
  • Lighting
  • TV and monitor sets
  • Filtering
  • Test and measuring equipment
  • Industrial and automotive inverters
  • Battery management system
  • Blocking
  • Matching networks
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
Step5Bar-code shipping tag
ECH-U1H223JX5
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    ECH-U(X)
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.5mm
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Insulation Resistance
    3GOhm
  • Size Code
  • Voltage
    50V
  • Dissipation Factor
    0.6 %
  • Height
    1.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.067 1.70mm