  • EDH107M010A9GAA
EDH107M010A9GAA
advertisement
Manufacturer No:
EDH107M010A9GAA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-EDH107M010A9GAA
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
EDH 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EDH107M010A9GAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    44 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    EDH
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    71mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    88.75mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.222 5.65mm