  • EEU-EB2E330
EEU-EB2E330
advertisement
Manufacturer No:
EEU-EB2E330
HK JDW NO:
590-EEU-EB2E330
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEU-EB2E330
Description:
Cap Aluminum Lytic 33uF 250V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 560mA 5000h 105C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEU-EB2E330
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    EB
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    250V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    10μA
  • Ripple Current
    560mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    308mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    560mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm