  • EGPD350ELL202ML20H
EGPD350ELL202ML20H
advertisement
Manufacturer No:
EGPD350ELL202ML20H
HK JDW NO:
856-EGPD350ELL202ML20H
Description:
GPD 2000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.86A 0.630Dia 16.00mm -40°C~135°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 568
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EGPD350ELL202ML20H
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 135°C
  • Ripple Current
    1.86A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.824A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.04A @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    16mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C
  • Series
    GPD
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    2000μF