  • EGPD350ELL302ML25H
EGPD350ELL302ML25H
advertisement
Manufacturer No:
EGPD350ELL302ML25H
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EGPD350ELL302ML25H
Package:
Radial, Can
Description:
GPD 3000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.87A 0.630Dia 16.00mm -40°C~135°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 13789
Step5Bar-code shipping tag
EGPD350ELL302ML25H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    GPD
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    3000μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 135°C
  • Ripple Current
    2.87A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.195A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.26A @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    16mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm