  • EGPD800ELL751ML30H
EGPD800ELL751ML30H
advertisement
Manufacturer No:
EGPD800ELL751ML30H
HK JDW NO:
856-EGPD800ELL751ML30H
Description:
GPD 750μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.05A 0.630Dia 16.00mm -40°C~135°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 567
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EGPD800ELL751ML30H
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    750μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    34mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 135°C
  • Ripple Current
    3.05A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.316A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.86A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.240 31.50mm