  • EGQB350ELL561K20H
EGQB350ELL561K20H
advertisement
Manufacturer No:
EGQB350ELL561K20H
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EGQB350ELL561K20H
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EGQB350ELL561K20H
Description:
GQB 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~150°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EGQB350ELL561K20H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    GQB
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    560μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 150°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.115A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.23A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm