  • EGXE161ELL220MJ20S
EGXE161ELL220MJ20S
advertisement
Manufacturer No:
EGXE161ELL220MJ20S
HK JDW NO:
856-EGXE161ELL220MJ20S
Description:
GXE 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 115mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EGXE161ELL220MJ20S
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    115mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    115mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    207mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm