  • EGXE500ETD221MJ20S
EGXE500ETD221MJ20S
advertisement
Manufacturer No:
EGXE500ETD221MJ20S
HK JDW NO:
856-EGXE500ETD221MJ20S
Description:
GXE 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 880mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 2720
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EGXE500ETD221MJ20S
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2012
  • Series
    GXE
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    220μF
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    880mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    98mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    440mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    880mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm