  • EGXF500ELL511MK20S
EGXF500ELL511MK20S
advertisement
Manufacturer No:
EGXF500ELL511MK20S
HK JDW NO:
856-EGXF500ELL511MK20S
Description:
GXF 510μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 723
Step5Bar-code shipping tag
EGXF500ELL511MK20S
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    510μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    49mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    705mA @ 120Hz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    GXF
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%