  • EKMG160ELL221MF11D
EKMG160ELL221MF11D
advertisement
Manufacturer No:
EKMG160ELL221MF11D
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EKMG160ELL221MF11D
Package:
Radial, Can
Description:
KMG 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 180mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 2444
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EKMG160ELL221MF11D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KMG
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    180mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    180mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    270mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm