  • EKMG250ELL100ME11D
EKMG250ELL100ME11D
advertisement
Manufacturer No:
EKMG250ELL100ME11D
HK JDW NO:
856-EKMG250ELL100ME11D
Package:
Radial, Can
Description:
KMG 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 36mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 3937
Step5Bar-code shipping tag
EKMG250ELL100ME11D
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KMG
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    36mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    36mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    64.8mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm