  • EKMG401ETC1R0MF11D
EKMG401ETC1R0MF11D
advertisement
Manufacturer No:
EKMG401ETC1R0MF11D
HK JDW NO:
856-EKMG401ETC1R0MF11D
Package:
Radial, Can
Description:
KMG 1μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 15mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKMG401ETC1R0MF11D
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    KMG
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    15mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    15mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    37.5mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm