  • EKMG630ETC470MF11D
EKMG630ETC470MF11D
advertisement
Manufacturer No:
EKMG630ETC470MF11D
HK JDW NO:
856-EKMG630ETC470MF11D
Package:
Radial, Can
Description:
KMG 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 120mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKMG630ETC470MF11D
    Select All
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    120mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    120mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    216mA @ 100kHz
  • Diameter
    3.6mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C