  • EKMM401VSN101MN35T
EKMM401VSN101MN35T
advertisement
Manufacturer No:
EKMM401VSN101MN35T
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EKMM401VSN101MN35T
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
KMM 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 700mA 0.787Dia 20.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMM401VSN101MN35T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KMM
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.486Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    700mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    700mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.001A @ 50kHz
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm