  • EKMQ350ELL680MF11D
EKMQ350ELL680MF11D
advertisement
Manufacturer No:
EKMQ350ELL680MF11D
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EKMQ350ELL680MF11D
Package:
Radial, Can
Description:
KMQ 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 110mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKMQ350ELL680MF11D
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    110mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    110mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    198mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KMQ
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%