  • EKMQ351VSN151MP30S
EKMQ351VSN151MP30S
advertisement
Manufacturer No:
EKMQ351VSN151MP30S
HK JDW NO:
856-EKMQ351VSN151MP30S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
KMQ 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 820mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMQ351VSN151MP30S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.68739mA
  • Ripple Current
    820mA
  • Test Frequency
    120Hz
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    820mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.1726A @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • ESR
    1658 mΩ
  • Diameter
    22mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C