  • EKMQ351VSN271MR25S
EKMQ351VSN271MR25S
advertisement
Manufacturer No:
EKMQ351VSN271MR25S
HK JDW NO:
856-EKMQ351VSN271MR25S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
KMQ 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 9285
Step5Bar-code shipping tag
EKMQ351VSN271MR25S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.1A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.573A @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    30mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm