  • EKMQ401VSN151MN40S
EKMQ401VSN151MN40S
advertisement
Manufacturer No:
EKMQ401VSN151MN40S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EKMQ401VSN151MN40S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
KMQ 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 880mA 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMQ401VSN151MN40S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KMQ
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    880mA
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm