  • EKMQ401VSN561MA40T
EKMQ401VSN561MA40T
advertisement
Manufacturer No:
EKMQ401VSN561MA40T
HK JDW NO:
856-EKMQ401VSN561MA40T
Description:
KMQ 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.9A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMQ401VSN561MA40T
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.9A
  • Test Frequency
    120Hz
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.717A @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm