  • EKMR451VSN471MR50S
EKMR451VSN471MR50S
advertisement
Manufacturer No:
EKMR451VSN471MR50S
HK JDW NO:
856-EKMR451VSN471MR50S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
KMR 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.9A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMR451VSN471MR50S
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
    KMR
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.9A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.717A @ 50kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm