  • EKMW401VSN821MA40S
EKMW401VSN821MA40S
advertisement
Manufacturer No:
EKMW401VSN821MA40S
HK JDW NO:
856-EKMW401VSN821MA40S
Description:
KMW 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.16A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMW401VSN821MA40S
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.16A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.16A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.0888A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.673 42.50mm