  • EKXJ351EC3101MUP1S
EKXJ351EC3101MUP1S
advertisement
Manufacturer No:
EKXJ351EC3101MUP1S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EKXJ351EC3101MUP1S
Package:
Radial, Can
Description:
KXJ 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 740mA 0.571Dia 14.50mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKXJ351EC3101MUP1S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    KXJ
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.571Dia 14.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    740mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    740mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.665A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm