  • EKXJ421ELL121MM40S
EKXJ421ELL121MM40S
advertisement
Manufacturer No:
EKXJ421ELL121MM40S
HK JDW NO:
856-EKXJ421ELL121MM40S
Description:
KXJ 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 930mA 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 567
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EKXJ421ELL121MM40S
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Automotive
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    120μF
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    930mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    930mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.0925A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.634 41.50mm