  • EKXJ501ELL270MK40S
EKXJ501ELL270MK40S
advertisement
Manufacturer No:
EKXJ501ELL270MK40S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EKXJ501ELL270MK40S
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
KXJ 27μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 525
Step5Bar-code shipping tag
EKXJ501ELL270MK40S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KXJ
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    27μF
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    260mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    650mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.634 41.50mm