  • EKY-500ETD100ME11D
EKY-500ETD100ME11D
advertisement
Manufacturer No:
EKY-500ETD100ME11D
HK JDW NO:
856-EKY-500ETD100ME11D
Description:
KY 10μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 100mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 100
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EKY-500ETD100ME11D
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    KY
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    100mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    1.5Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    40mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    100mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm