  • EKY-500ETD4R7ME11D
EKY-500ETD4R7ME11D
advertisement
Manufacturer No:
EKY-500ETD4R7ME11D
HK JDW NO:
856-EKY-500ETD4R7ME11D
Description:
KY 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 88mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKY-500ETD4R7ME11D
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    KY
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    88mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    1.9Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    35.2mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    88mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm