  • EKY-6R3ELL331MF11D
EKY-6R3ELL331MF11D
advertisement
Manufacturer No:
EKY-6R3ELL331MF11D
HK JDW NO:
856-EKY-6R3ELL331MF11D
Description:
KY 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 340mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKY-6R3ELL331MF11D
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KY
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    340mA
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Impedance
    220mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    170mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    340mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm