  • EKYA500ELL221MJ16S
EKYA500ELL221MJ16S
advertisement
Manufacturer No:
EKYA500ELL221MJ16S
HK JDW NO:
856-EKYA500ELL221MJ16S
Description:
KYA 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.05A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 2088
Step5Bar-code shipping tag
EKYA500ELL221MJ16S
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KYA
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.05A
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Impedance
    84mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    500mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.05A @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm