  • EKYB100ELL102MH20D
EKYB100ELL102MH20D
advertisement
Manufacturer No:
EKYB100ELL102MH20D
HK JDW NO:
856-EKYB100ELL102MH20D
Description:
KYB 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.21A 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
EKYB100ELL102MH20D
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KYB
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.21A
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Impedance
    60mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    726mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.21A @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    8mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm