  • EKYB800ELL271MK20S
EKYB800ELL271MK20S
advertisement
Manufacturer No:
EKYB800ELL271MK20S
HK JDW NO:
856-EKYB800ELL271MK20S
Description:
KYB 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.43A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 7855
Step5Bar-code shipping tag
EKYB800ELL271MK20S
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KYB
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.43A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    48mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    715mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.43A @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm