  • EKZH350ELL152ML20S
EKZH350ELL152ML20S
advertisement
Manufacturer No:
EKZH350ELL152ML20S
HK JDW NO:
856-EKZH350ELL152ML20S
Description:
KZH 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.25A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 172
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EKZH350ELL152ML20S
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    KZH
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3.25A
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Impedance
    15mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.95A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.25A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm