  • EKZN500ELL102MK35S
EKZN500ELL102MK35S
advertisement
Manufacturer No:
EKZN500ELL102MK35S
HK JDW NO:
856-EKZN500ELL102MK35S
Description:
KZN 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.81A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 4252
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EKZN500ELL102MK35S
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3.81A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    21mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.286A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.81A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.437 36.50mm