  • ELC-06D8R2E
ELC-06D8R2E
advertisement
Manufacturer No:
ELC-06D8R2E
HK JDW NO:
590-ELC-06D8R2E
Datasheet:
ELC-06D8R2E
Step5Bar-code shipping tag
ELC-06D8R2E
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Radial, Vertical Cylinder
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    06D
  • Size / Dimension
    0.264Dia 6.70mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    1.8A
  • Lead Pitch
    4mm
  • Inductance
    8.2μH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    48mOhm
  • Current
    950mA
  • Max DC Current
    1.8A
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Height
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm