  • ELC-12E182L
ELC-12E182L
advertisement
Manufacturer No:
ELC-12E182L
HK JDW NO:
590-ELC-12E182L
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
ELC-12E182L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELC-12E182L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    12E
  • Size / Dimension
    0.531Dia 13.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    320mA
  • Lead Pitch
    7mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Lead Length
    3.5mm
  • Inductance
    1.8mH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.9Ohm
  • Current
    170mA
  • Max DC Current
    320mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Tolerance
    10%
  • RMS Current (Irms)
    320mA
  • Special Feature
    DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
  • Height
    18.4912mm
  • Height Seated (Max)
    0.768 19.50mm