  • ELC-12E560L
ELC-12E560L
advertisement
Manufacturer No:
ELC-12E560L
HK JDW NO:
590-ELC-12E560L
Step5Bar-code shipping tag
ELC-12E560L
    Radial, Vertical Cylinder
  • Surface Mount
    NO
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.531Dia 13.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    1.8A
  • Shielding
    Shielded
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Lead Length
    3.5mm
  • Lead Spacing
    7mm
  • Lead Diameter
    0.7 mm
  • Inductance
    56μH
  • Test Frequency
    0.01MHz
  • DC Resistance (DCR)
    53mOhm
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    10kHz
  • Rated Current-Max
    1.8A
  • Special Feature
    DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
  • Height Seated (Max)
    0.768 19.50mm