  • ELC-12E6R8L
ELC-12E6R8L
advertisement
Manufacturer No:
ELC-12E6R8L
HK JDW NO:
590-ELC-12E6R8L
Datasheet:
ELC-12E6R8L
Step5Bar-code shipping tag
ELC-12E6R8L
  • Size / Dimension
    0.531Dia 13.50mm
  • Tolerance
    ±25%
  • Current Rating
    3.9A
  • Lead Pitch
    7mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Lead Length
    3.5mm
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    18mOhm
  • Current
    2.8A
  • Max DC Current
    3.9A
  • Inductance Tolerance
    25%
  • RMS Current (Irms)
    3.9A
  • Special Feature
    DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
  • Height
    18.4912mm
  • Height Seated (Max)
    0.768 19.50mm