  • ELC-18E182L
ELC-18E182L
advertisement
Manufacturer No:
ELC-18E182L
HK JDW NO:
590-ELC-18E182L
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Step5Bar-code shipping tag
ELC-18E182L
    17 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Series
    18E-L
  • Size / Dimension
    0.748Dia 19.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Number of Terminations
    4
  • Shielding
    YES
    Cylindrical
  • Current Rating
    800mA
  • Lead Pitch
    11.3mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Lead Length
    3.5mm
  • Lead Diameter
    0.8 mm
  • Inductance
    1.8mH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    570mOhm
  • Current
    650mA
  • Max DC Current
    800mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Tolerance
    10%
  • RMS Current (Irms)
    800mA
  • Special Feature
    DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
  • Height
    25.0952mm
  • Height Seated (Max)
    0.988 25.10mm