  • ELE-101ELL1R0ME11D
ELE-101ELL1R0ME11D
advertisement
Manufacturer No:
ELE-101ELL1R0ME11D
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ELE-101ELL1R0ME11D
Package:
Radial, Can
Description:
LE 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.197Dia 5.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 7914
Step5Bar-code shipping tag
ELE-101ELL1R0ME11D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LE
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    1μF
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    16.8mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    40mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm