  • ELL-6GG1R5N
ELL-6GG1R5N
advertisement
Manufacturer No:
ELL-6GG1R5N
HK JDW NO:
590-ELL-6GG1R5N
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ELL-6GG1R5N
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELL-6GG1R5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    L BEND
  • Number of Pins
    2
  • Core Material
    FERRITE
  • Published
    2008
  • Series
    G
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.236W 6.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    36mOhm
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    6.3mm
  • Current Rating
    2.25A
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    36mOhm
  • Max DC Current
    2.3A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Tolerance
    30%
  • RMS Current (Irms)
    2.25A
  • Self Resonant Frequency
    100kHz
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.063 1.60mm