  • ELL-6GG6R8M
ELL-6GG6R8M
advertisement
Manufacturer No:
ELL-6GG6R8M
HK JDW NO:
590-ELL-6GG6R8M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ELL-6GG6R8M
Step5Bar-code shipping tag
ELL-6GG6R8M
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    L BEND
  • Core Material
    FERRITE
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    G
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.236W 6.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    6.3mm
  • Current Rating
    1.3A
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    110mOhm
  • Max DC Current
    1.3A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    1.15A
  • Case/Size Code
    2424
  • Special Feature
    DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.063 1.60mm